
Čo o sebe prezradiť na prvom rande? Čo nechať radšej až na neskôr?
Máte rande s niekým, koho ste ešte nevideli? S niekým, o kom viete len pár informácií zo zoznamky? S niekým, kto je vám sympatický a s kým sa chcete bližšie spoznať? Prvé rande je schôdzka, na ktorú sa zaiste obaja tešíte a od ktorej veľa očakávate. A vzhľadom na to, že nikdy dopredu nemôžete vedieť, ako vaša prvá spoločná schôdzka dopadne, buďte obozretný, v tom, čo o sebe budete rozprávať. Prvý dojem totiž nie je možné vrátiť späť, a ak na svoj náprotivok vychrlíte behom hodiny celý váš životný príbeh, môžete ho vyľakať a ďalšieho stretnutia sa už nedočkáte.
Prvé rande ...
Ak teda nechcete, aby vaše prvé rande skončilo skôr, ako začalo, dajte si pozor na vašu výrečnosť. Odporúčame držať sa pravidla, že menej je niekedy viac. Sú totiž témy, o ktorých je na prvej schôdzke vhodné hovoriť a témy, ktoré by ste si mali nechať na neskôr. Niektoré veci je dobré preberať až po niekoľkých týždňoch chodenia, iné by ste si mali nechať pre seba aj niekoľko mesiacov.
Presný zoznam tém, o ktorých by ste na prvej schôdzke hovoriť mali, respektíve nemali, vám pravdepodobne nikto nedá. Ako pravidlo však môžeme brať fakt, že vaše prvé spoločné rande by malo byť poňaté skôr ako oťukávanie, než ako vaša spoveď a partnerov výsluch. Ak sa na niečo opýta a sú vám partnerove / partnerkyne otázky nepríjemné, povedzte mu / jej to. Bavte sa len o veciach, o ktorých sa skutočne baviť chcete a ktoré vám sú po chuti.
Prvá schôdzka by mala byť o pozitívnych témach a samozrejme aj pozitívnej nálade. Nikto nemá rád negatívne naladených, ufňukaných a večne sa sťažujúcich ľudí. Tiež sa nechváľte všetkým, čo doma máte, aký ste skvelý, že všetko viete, všetko poznáte. Nesnažte sa byť prílišne zhovorčivý, naopak ani zamĺknutý. Takéto typy zaručene partnera od ďalšej schôdzky odradia.
Nesnažte sa hovoriť len vy. Vyzeralo by to ako monológ na tému Ja, ja, len ja! Nechajte tiež partnera, aby aj on niečo o sebe povedal a aby sa prípadne spýtal na to, čo ho o vás zaujíma.
Na prvom rande by ste sa mali zamerať na to, čo od vášho vzťahu očakávate, či vám ide len o príležitostný flirt alebo o dlhodobý partnerský vzťah. Tému rozhovoru zamerajte aj na vaše záujmy, koníčky a aktivity, ktoré máte radi. Zistite niečo o partnerovom zamestnaní. Nemusí ísť o žiadne detaily, ale predstavu o tom, čo dotyčný / dotyčná robí, by ste mali mať. Bavte sa o čomkoľvek, čo je vám príjemné. Nadhoďte tému trávenia voľného času a cestovanie. Kde všade ste boli, kam by ste sa chceli ešte pozrieť. Spýtajte sa na to, aká hudba sa mu / jej páči či na aké filmy sa radi pozeráte. Akú kuchyňu preferujete, akú naopak radi nemáte. Ak vám zrazu dôjde téma, bavte sa napríklad o počasí alebo chvíľku mlčte. Aspoň zistíte, či spolu viete nielen komunikovať, ale aj mlčať.
Prvý rozhovor by nemal byť príliš osobný. Neprezrádzajte teda na seba hneď všetko. Na detaily a chúlostivejšie témy je vždy čas. Ak totiž poviete partnerovi / partnerke všetko hneď na prvej schôdzke, nebudete sa mať na tej ďalšej o čom rozprávať.
Veľa si všímajte aj to, ako sa dotyčný / dotyčná na schôdzke správa, aké má návyky, ako reaguje na rôzne situácie. Aj spôsob, akým sa váš partner / vaša partnerka neverbálne vyjadruje, o ňom / nej môže veľa vypovedať. Reč tela je totiž veľmi dôležitá!
Týždne spoločného chodenia ....
Aké témy teda radšej ponechať až na ďalšie rande? Tému svadby či plánovanie rodiny si nechajte až na neskôr, až budete mať istotu, že ste si padli s partnerom do oka a chcete vo vašom vzťahu naďalej pokračovať. Plánovať svadbu a deti už na prvej schôdzke, keď vôbec neviete, či vám dotyčný ešte zavolá, je trochu predčasné. Navyše to pôsobí tak, že vašim jediným cieľom je nájsť niekoho, kto vám tento sen splní.
Ak vaša prvá schôdzka vyšla, vy plánujete ďalšie a viete, že k dotyčnému začínate niečo cítiť, povedzte mu to. Oznamovať na prvej schôdzke, že ste sa pravdepodobne zamilovali, je dosť unáhlené. Z jednoduchého dopisovania alebo telefonovania síce môžete pocit zamilovanosti nabiť, avšak bez toho, že by ste sa s partnerom skutočne stretli, pravdepodobne o lásku v tom pravom slova zmysle nepôjde. Ak teda tento váš cit bude pretrvávať aj po niekoľkých stretnutiach, už sa nemusíte hanbiť túto skutočnosť partnerovi oznámiť.
Po niekoľkých stretnutiach sa začnite otvorene baviť o svojich plánoch do budúcnosti, preberať vaše predchádzajúce vzťahy, rodinnú situáciu, dianie v práci, zoznamovať sa so spoločnými priateľmi. Ak viete, že to spolu chcete skúsiť, potom už väčšej otvorenosti nič nebráni. Pokojne sa opýtajte partnera na to, či si môžete nechať kefku na zuby u neho v kúpeľni, keď u neho teraz budete čas od času prespávať. Po niekoľkých týždňoch chodenia si už môžete s čistým svedomím dovoliť partnerovi vyjadriť nesúhlas s jeho názormi. Na prvej schôdzke väčšinou všetci len prikyvujú, aby náhodou partnera od ďalšej schôdzky neodradili. Ak vám do dohodnutého termínu niečo nečakane prišlo, môžete s čistým svedomím schôdzku zrušiť alebo presunúť. Ak už ste si svojou láskou skutočne istý, môžete oznámiť svojim kamarátom, že ste zadaný.
Mesiace spoločného chodenia ...
Po mesiacoch spoločného chodenia už môžete riešiť otázky spoločného bývania. Ak sa dohodnete na tom, že spolu skúsite bývať, môžete začať plánovať vašu budúcnosť. Ujasnite si, čo od vzťahu očakávate, čo vám vo vzťahu vyhovuje, s čím máte problém, čo by ste si priali robiť inak. K tomu patrí aj otázka trávenia spoločných víkendov či vašej prvej dovolenky. Keď už spolu nejaký ten piatok žijete, určite bude potrebné vyriešiť rozdelenie domácich prác a tiež financovanie výdavkov na vaše spoločné bývanie. Možno práve teraz nastal aj čas, kedy by ste mali svojho partnera / svoju partnerku predstaviť rodičom.
Podobné články
Ideálny vekový rozdiel medzi partnermi
Dlho platil model ideálnych partnerov - "starší muž, mladšia žena". S príchodom slobodného 20. storočia sa ale tento zvyk zmenil a začali sa objavovať páry, kde bola žena staršia. Ani vekový rozdiel, ktorý sa dovtedy najčastejšie pohyboval od dvoch do šiestich rokov, už nebol istý. Nie je až tak vzácne stretnúť pár s viac ako desaťročným rozdielom. Aké teda môžu nastať situácie? A existuje vôbec niečo ako "ideálny" vekový rozdiel?
Zákony lásky
Skutočnosť, že sa stretnú dvaja ľudia, ktorí sa k sebe budú 100% hodiť, je pomerne ojedinelá. Pokiaľ k nadviazaniu takéhoto vzťahu dôjde, je potrebné, aby si dotknutí svoj vzťah vážili. Ak však súhra dotknutých osôb nie je úplne dokonalá, je potrebné na vzťahu neustále pracovať. A buď to vyjde, alebo sa rozídete. Tak už to v živote chodí. Aké zákonitosti partnerské vzťahy najviac ovplyvňujú?
Porovnáva ma neustále so svojou bývalou partnerkou (partnerom)
Je jedno, či ste išli do vzťahu s osobou, ktorá sa kvôli vám rozviedla alebo ste začali chodiť s niekým, kto je už nejaký ten piatok sám. Hlavné je, ako sa vaša nová láska zrovnala so svojím posledným rozchodom a ako sa bude správať k vám. Veľmi často totiž dochádza k situácii, keď partneri porovnávajú svoje nové lásky so svojimi ex partnerkami a opačne (partnerky s ex partnermi). Je možné sa tomu nejako brániť a vyhnať svojmu milému ex partnerky z hlavy alebo je lepšie taký vzťah rovno ukončiť?
Naučte sa nežiarliť!
Patríte medzi tých, ktorí na svojho partnera / svoju partnerku ustavične žiarli? Vadí vám, keď sa okolo vašej lásky točí niekto oveľa atraktívnejšie, než ste vy? Potom si dajte pozor, aby ste nerobili zbytočné žiarlivé scény. Mohlo by sa vám totiž stať, že vás kvôli nim partner opustí a vám zostanú len oči pre plač.
Sme mingle a je nám spolu fajn!
Mingle jednoducho znamená, že ste oficiálne svoju, ale bývate každý sám. Podobný život ako u singles, len s tým rozdielom, že singles na vydaj či ženenia nemajú ani pomyslenie. Milujete svojho partnera a chcete sa vziať, ale desí vás myšlienka na tradičné domáce život? Vybavíte si len ušlápnutou puťku alebo chlapa ztrhaného prác? Potom skúste žiť ako mingle!
5 vecí, ktoré radšej nikdy svojmu priateľovi nehovorte
Existujú veci, ktoré by ste nikdy nemali vypustiť z úst. Vášho partnera môžu zraniť a navyše vám môžu zničiť aj spoločne strávené chvíle. Prezradíme vám, čo svojmu priateľovi radšej nikdy nehovorte.
Najnovšie články
Novoročné predsavzatia pre váš pohodový vzťah
Máte pocit, že váš vzťah nie je úplne ideálne a je potrebná na ňom trochu zapracovať? Alebo si myslíte, že je na čase začať nový rok nejakým novým partnerským spolužitím? Ak vám až doteraz vaše vzťahy príliš nevychádzali, začnite k nim pristupovať trochu inak. Napríklad práve tým, že si dáte tento rok nejaké novoročné predsavzatia a zmeníte niečo na svojom pohľade na partnerstve, začnú byť vaše vzťahy ideálnymi.
7 znamení, že ste našli svoju pravú lásku
Chodíte s niekým a zaujímalo by vás, či ste pre seba tí praví? Alebo uvažujete o manželstve? Pozrite sa na 7 znamení, podľa ktorých bezpečne poznáte, že ste našli svoju pravú lásku.
5 vecí, na ktoré si dať vo vzťahu pozor
Na začiatku vzťahu sa všetko zdá byť perfektné. To až časom sa ukazuje, že tomu tak možno nie je. Ako to spoznať čo najskôr? Na čo si dať vo vzťahu pozor? Prečítajte si.
Zvládnite vzťah na diaľku jednoducho a rýchlo
Ste zamilovaní, klape vám to… len ste od seba dosť ďaleko. A naviac v dobe lockdownov a ďalších opatrení je stretávanie ešte zložitejšie. Hľadáte spôsob, ako byť zasa šťastný vo vzťahu na diaľku? Článok vám napovie, čo môžete robiť.
Ako stráviť Valentína?
Sviatok svätého Valentína, nazývaný tiež sviatok zamilovaných, je považovaný za deň, keď by sa mala oslavovať vaša láska. Ako ste na tom vy? Pripravujete pre svoju drahú polovičku nejaké valentínske prekvapenie, alebo je vám tento sviatok úplne ľahostajný? Ak slávite, zaiste už premýšľate o tom, čo vymyslieť na Valentína tento rok. Čo iné možno podniknúť, než ísť na večeru do reštaurácie, na nejaký pekný film do kina, alebo darovať svojej láske valentínsky darček?
Tipy na valentínske darčeky
Prvú schôdzku už máte dohodnutú. Pred vami však stojí ďalšia otázka. Aký darček by mohol potešiť osobu, ktorú zatiaľ ešte veľmi nepoznáte? Snažte sa vychádzať z informácií, ktoré ste o dotyčnej osobe z internetovej komunikácie získali. Podľa toho premýšľajte o vhodnom darčeku. Nekupujte žiadne veľké dary, stačí naozaj maličkosť.