7 tipov na kultúrne rande v Banskej Bystrici

7 tipov na kultúrne rande v Banskej Bystrici

Pri výbere kultúrneho rande je dôležité zohľadniť záujmy oboch partnerov. Pokiaľ si vyberiete aktivitu, ktorá Vás bude oba baviť, máte veľkú šancu, že Vaše rande dopadne na jedničku a že si spoločne dohodnete termín, kedy sa znova uvidíte.

1. Návšteva divadla

Banská Bystrica má bohatú divadelnú scénu. Štátne divadlo, niekedy nazývané aj ako Štátna opera, je najväčšie divadlo v Banskej Bystrici. Ponúka široký repertoár, ktorý zahŕňa klasické aj moderné hry, opery, balety a ďalšie predstavenia. Divadelný súbor Štúdio N sa zameriava hlavne na moderné drámy. Je to študentské divadlo, ktoré prevádzkujú študenti Akadémie umenia v Banskej Bystrici. Okrem týchto divadiel sa v Banskej Bystrici konajú predstavenia aj v ďalších divadlách. Divadlo pod balkónom je nezávislé divadlo, ktoré sa špecializuje na uvádzanie alternatívnych predstavení. Ak chcete vziať do divadla aj Vaše ratolesti, zvoľte Bábkové divadlo na Rázcestí. Je to druhé najväčšie divadlo v Banskej Bystrici a špecializuje sa na uvádzanie predstavení pre deti a mládež.

2. Návšteva kina

Ak uprednostňujete skôr filmy pred divadelným predstavením, zoberte svojho partnera (svoju partnerku) na prvé rande do kina. V Banskej Bystrici sú dve kiná - CINEMAX a 5D Kino. CINEMAX je najväčšie kino v Banskej Bystrici. Toto kino má štyri sály s kapacitou 120, 100, 90 a 70 miest. V ponuke CINEMAXU nájdete široký výber filmov, vrátane premiér, artových, slovenských i zahraničných filmov. 5D Kino ponúka 5D filmy, ktoré kombinujú klasický filmový zážitok s ďalšími efektmi, ako sú vibrácie či pohyb sedačiek. 5D Kino má len jednu sálu s kapacitou 30 miest. Vstupenky si teda zarezevujte radšej s predstihom. Obe kiná sa nachádzajú v obchodnom centre Europa.

Ak chcete, aby bolo vaše rande ešte o niečo romantickejšie, môžete si pred návštevou kina zájsť na večeru do reštaurácie v centre mesta, na kávu do nejakej miestnej kaviarne, alebo na pohárik vína do nejakého miestneho baru.

3. Návšteva múzea

Ak chcete ísť na rande na nejaké pokojnejšie miesto, než je divadlo alebo kino, navrhnite partnerovi (partnerke) návštevu múzea. V Banskej Bystrici sa nachádza niekoľko múzeí, ktoré sa venujú rôznym témam. Tu je niekoľko z nich:

Múzeum Slovenského národného povstania (SNP) je najznámejším múzeom v Banskej Bystrici. Toto múzeum sa venuje histórii Slovenského národného povstania v rokoch 1944-1945. Expozície múzea dokumentujú priebeh povstania, jeho význam a následky.

Stredoslovenské múzeum je najväčším múzeom v Banskej Bystrici. Nachádza sa v historickom centre mesta. Múzeum sa venuje histórii a prírode stredného Slovenska. Expozície múzea dokumentujú vývoj spoločnosti a prírody od praveku po súčasnosť.

Slovenské lyžiarske múzeum Podkonica je takou kuriozitou. Múzeum sa venuje histórii lyžovania na Slovensku. Expozície múzea dokumentujú vývoj lyžovania od počiatkov až po súčasnosť. Nájdete ho v Podkoniciach v okrese Banská Bystrica.

Múzeum historických vozidiel sa nachádza v areáli Stredoslovenského múzea. Múzeum sa venuje histórii dopravy. Expozície múzea dokumentujú vývoj dopravy od počiatkov až po súčasnosť.

Všetky múzeá v Banskej Bystrici ponúkajú široký výber expozícií a aktivít pre rôzne vekové kategórie a záujmy. Vyberte si teda takú k ktorej téme máte obaja najbližšie.

4. Návšteva galérie

Ak ste milovníkmi umenia, vydajte sa spoločne na rande do galérie. V Banskej Bystrici si môžete vyberať z niekoľkých galérií, ktoré vystavujú súčasné aj historické umenie.

Stredoslovenská galéria je najväčšou galériou v Banskej Bystrici. Sídli v historickom centre mesta v Bethlenovom dome, ktorý je významnou pamiatkou barokovej architektúry. Galéria sa zameriava na prezentáciu slovenského a stredoeurópskeho umenia od stredoveku až po súčasnosť.

Ďalšou možnosťou, kam sa môžete pozrieť, je galéria Pretórium. To je moderná galéria, ktorá sídli v historickom centre mesta v Pretóriu, bývalej radnici. V galérii sa môžete pozrieť na prezentáciu súčasného slovenského a medzinárodného umenia.

Po návšteve galérie si potom môžete zájsť ešte na pohár vína alebo šálku lahodnej kávy do niektorej miestnej vinárne alebo kaviarne. Získate tak ďalšiu chvíľku, kedy môžete byť spolu a kedy sa budete môcť rozprávať o svojich plánoch do budúcnosti a bližšie sa poznávať.

5. Návšteva koncertu

V Banskej Bystrici sa pravidelne konajú koncerty klasickej, jazzovej, rockovej a ďalšej hudby. Môžete si vybrať z koncertov miestnych aj zahraničných interpretov. Stačí sa pozrieť na internet, kedy a kde sa konajú najbližšie koncerty a naplánovať tak Vaše prvé spoločné rande práve podľa termínu blížiaceho sa koncertu.

6. Návšteva hudobného festivalu

Okrem koncertov sa v Banskej Bystrici každoročne koná aj niekoľko hudobných festivalov, ako je napríklad Banská Bystrica Jazz Days, Banská Bystrica Rock Fest a Banská Bystrica Music Summer. Na týchto festivaloch môžete počuť hudbu rôznych žánrov. Dohovorte sa s partnerom (partnerkou) či by Vás nechcel (nechcela) odprevadiť na „rande“ práve na nejaký blížiaci sa hudobný festival. Nebolo by klasické hodinové rande na káve, ale pokiaľ si rozumiete počas písania a telefonovania, určite si spolu dokážete užiť aj celodenný hudobný festival.

7. Návšteva výstavy

V Banskej Bystrici sa každoročne koná niekoľko výstav, ako je napríklad Medzinárodný festival umenia a kultúry, Medzinárodný filmový festival, Medzinárodný festival fotografie a Medzinárodný festival súčasného umenia. Na týchto výstavách môžete vidieť diela umelcov z celého sveta.

Pri výbere kultúrneho rande je dôležité zohľadniť záujmy oboch partnerov. Pokiaľ si vyberiete aktivitu, ktorá Vás bude oba baviť, máte veľkú šancu, že Vaše rande dopadne na jedničku a že si spoločne dohodnete termín, kedy sa znova uvidíte.


Podobné články

9 tipov ako urobiť dobrý prvý dojem

Čaká vás prvé rande s niekým, s kým ste sa spoznali cez online zoznamku? Prvý dojem druhý krát neurobíte, preto sa na prvé stretnutie dobre pripravte. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu.

7 tipov ako sa zoznámiť online

Online zoznamovanie je trend, ktorý stále narastá. Zoznámiť sa na internete je rovnako bežné, ako stretnúť niekoho v bare a mnoho ľudí túto možnosť preferuje. Úspora času, výber ľudí podľa rovnakých záujmov a možnosť spojiť sa s niekým, kto žije na opačnej strane mesta, láka ľudí k tomu, aby si vytvorili svoj online profil ešte dnes.

Ako si vybrať správnu online zoznamku?

“Spoznali sme sa cez zoznamku” je nové “spoznali sme sa v bare”. Online randenie je v dnešnej dobe bežným spôsobom, ako stretnúť niekoho nového. Ste v online randení nováčik, prípadne sa vám nedarí spoznať niekoho podľa vašich predstáv? Poradíme vám.

Kam na prvé rande?

Premýšľate o tom, kam si vyjdete na prvé rande? Aké miesto vybrať, aby nebolo nudne obyčajné, ale zasa aby ste partnera / partnerku nevydesili prílišnou extravaganciou? Prinášame vám typy na „nenáročné“ prvé rande, ktoré prekvapí svojou jednoduchosťou a zároveň originalitou. Hurá do zoznamovania!

6 tipov, ako vytvoriť dobrý profil na zoznamke

Vytvoriť si profil, ktorý upúta každého, je jednoduché. Vy však nechcete prilákať hocikoho. Chcete zaujať tú správnu osobu. Tu sú naše tipy, ako na to.

Zoznamovanie v Trenčíne pre všetky vekové kategórie

Trenčín, dynamické mesto s bohatou históriou a kultúrnym životom, ponúka pestré možnosti zoznámenia pre mužov aj ženy, či už mladistvých alebo seniorov.

Najnovšie články

Kam ísť v Považskej Bystrici na obed alebo večeru?

V Považskej Bystrici sa nachádza mnoho reštaurácií, ktoré ponúkajú chutné a kvalitné jedlo a príjemné prostredie pre vaše prvé rande. Inšpirujte sa našimi 5 tipmi a užite si dokonalý gastronomický zážitok v spoločnosti vašej drahej polovičky.

6 tipov na rande v kaviarni v Považskej Bystrici

Hľadáte útulnú a príjemnú kaviareň v Považskej Bystrici, kde si dať prvé rande? Tu je niekoľko tipov s dobrým hodnotením.

Tipy na zoznamovanie v Považskej Bystrici pre rôzne vekové skupiny

V Považskej Bystrici existuje nespočetné množstvo miest a aktivít, ktoré môžu podporiť zoznamovanie ľudí všetkých vekových kategórií. Nižšie sme pre vás spísali niekoľko tipov na zoznamovanie mladistvých, ľudí stredného veku i seniorov.

Kam na športové (vonkajšie) rande v Považskej Bystrici?

V Považskej Bystrici a jej okolí nájdu milovníci športu a prírody veľa možností, ako si užiť aktívne rande v krásnom prostredí. Tu je niekoľko tipov, ktoré môžu obohatiť vaše prvé rande.

Originálne tipy na rande v Považskej Bystrici

Hľadáte niečo naozaj originálne pre vaše prvé rande v Považskej Bystrici? Nenechajte sa zlákať bežnými tipmi, ako je večera alebo kino a skúste niektorý z týchto netradičných nápadov.

10 tipov na kultúrne rande v Považskej Bystrici

Považská Bystrica ponúka mnoho možností pre kultúrne rande, či už máte radi umenie, históriu, hudbu alebo divadlo. Tu je 10 tipov, ktoré vám pomôžu naplánovať nezabudnuteľný deň (večer).