7 tipov na kultúrne rande v Banskej Bystrici

7 tipov na kultúrne rande v Banskej Bystrici

Pri výbere kultúrneho rande je dôležité zohľadniť záujmy oboch partnerov. Pokiaľ si vyberiete aktivitu, ktorá Vás bude oba baviť, máte veľkú šancu, že Vaše rande dopadne na jedničku a že si spoločne dohodnete termín, kedy sa znova uvidíte.

1. Návšteva divadla

Banská Bystrica má bohatú divadelnú scénu. Štátne divadlo, niekedy nazývané aj ako Štátna opera, je najväčšie divadlo v Banskej Bystrici. Ponúka široký repertoár, ktorý zahŕňa klasické aj moderné hry, opery, balety a ďalšie predstavenia. Divadelný súbor Štúdio N sa zameriava hlavne na moderné drámy. Je to študentské divadlo, ktoré prevádzkujú študenti Akadémie umenia v Banskej Bystrici. Okrem týchto divadiel sa v Banskej Bystrici konajú predstavenia aj v ďalších divadlách. Divadlo pod balkónom je nezávislé divadlo, ktoré sa špecializuje na uvádzanie alternatívnych predstavení. Ak chcete vziať do divadla aj Vaše ratolesti, zvoľte Bábkové divadlo na Rázcestí. Je to druhé najväčšie divadlo v Banskej Bystrici a špecializuje sa na uvádzanie predstavení pre deti a mládež.

2. Návšteva kina

Ak uprednostňujete skôr filmy pred divadelným predstavením, zoberte svojho partnera (svoju partnerku) na prvé rande do kina. V Banskej Bystrici sú dve kiná - CINEMAX a 5D Kino. CINEMAX je najväčšie kino v Banskej Bystrici. Toto kino má štyri sály s kapacitou 120, 100, 90 a 70 miest. V ponuke CINEMAXU nájdete široký výber filmov, vrátane premiér, artových, slovenských i zahraničných filmov. 5D Kino ponúka 5D filmy, ktoré kombinujú klasický filmový zážitok s ďalšími efektmi, ako sú vibrácie či pohyb sedačiek. 5D Kino má len jednu sálu s kapacitou 30 miest. Vstupenky si teda zarezevujte radšej s predstihom. Obe kiná sa nachádzajú v obchodnom centre Europa.

Ak chcete, aby bolo vaše rande ešte o niečo romantickejšie, môžete si pred návštevou kina zájsť na večeru do reštaurácie v centre mesta, na kávu do nejakej miestnej kaviarne, alebo na pohárik vína do nejakého miestneho baru.

3. Návšteva múzea

Ak chcete ísť na rande na nejaké pokojnejšie miesto, než je divadlo alebo kino, navrhnite partnerovi (partnerke) návštevu múzea. V Banskej Bystrici sa nachádza niekoľko múzeí, ktoré sa venujú rôznym témam. Tu je niekoľko z nich:

Múzeum Slovenského národného povstania (SNP) je najznámejším múzeom v Banskej Bystrici. Toto múzeum sa venuje histórii Slovenského národného povstania v rokoch 1944-1945. Expozície múzea dokumentujú priebeh povstania, jeho význam a následky.

Stredoslovenské múzeum je najväčším múzeom v Banskej Bystrici. Nachádza sa v historickom centre mesta. Múzeum sa venuje histórii a prírode stredného Slovenska. Expozície múzea dokumentujú vývoj spoločnosti a prírody od praveku po súčasnosť.

Slovenské lyžiarske múzeum Podkonica je takou kuriozitou. Múzeum sa venuje histórii lyžovania na Slovensku. Expozície múzea dokumentujú vývoj lyžovania od počiatkov až po súčasnosť. Nájdete ho v Podkoniciach v okrese Banská Bystrica.

Múzeum historických vozidiel sa nachádza v areáli Stredoslovenského múzea. Múzeum sa venuje histórii dopravy. Expozície múzea dokumentujú vývoj dopravy od počiatkov až po súčasnosť.

Všetky múzeá v Banskej Bystrici ponúkajú široký výber expozícií a aktivít pre rôzne vekové kategórie a záujmy. Vyberte si teda takú k ktorej téme máte obaja najbližšie.

4. Návšteva galérie

Ak ste milovníkmi umenia, vydajte sa spoločne na rande do galérie. V Banskej Bystrici si môžete vyberať z niekoľkých galérií, ktoré vystavujú súčasné aj historické umenie.

Stredoslovenská galéria je najväčšou galériou v Banskej Bystrici. Sídli v historickom centre mesta v Bethlenovom dome, ktorý je významnou pamiatkou barokovej architektúry. Galéria sa zameriava na prezentáciu slovenského a stredoeurópskeho umenia od stredoveku až po súčasnosť.

Ďalšou možnosťou, kam sa môžete pozrieť, je galéria Pretórium. To je moderná galéria, ktorá sídli v historickom centre mesta v Pretóriu, bývalej radnici. V galérii sa môžete pozrieť na prezentáciu súčasného slovenského a medzinárodného umenia.

Po návšteve galérie si potom môžete zájsť ešte na pohár vína alebo šálku lahodnej kávy do niektorej miestnej vinárne alebo kaviarne. Získate tak ďalšiu chvíľku, kedy môžete byť spolu a kedy sa budete môcť rozprávať o svojich plánoch do budúcnosti a bližšie sa poznávať.

5. Návšteva koncertu

V Banskej Bystrici sa pravidelne konajú koncerty klasickej, jazzovej, rockovej a ďalšej hudby. Môžete si vybrať z koncertov miestnych aj zahraničných interpretov. Stačí sa pozrieť na internet, kedy a kde sa konajú najbližšie koncerty a naplánovať tak Vaše prvé spoločné rande práve podľa termínu blížiaceho sa koncertu.

6. Návšteva hudobného festivalu

Okrem koncertov sa v Banskej Bystrici každoročne koná aj niekoľko hudobných festivalov, ako je napríklad Banská Bystrica Jazz Days, Banská Bystrica Rock Fest a Banská Bystrica Music Summer. Na týchto festivaloch môžete počuť hudbu rôznych žánrov. Dohovorte sa s partnerom (partnerkou) či by Vás nechcel (nechcela) odprevadiť na „rande“ práve na nejaký blížiaci sa hudobný festival. Nebolo by klasické hodinové rande na káve, ale pokiaľ si rozumiete počas písania a telefonovania, určite si spolu dokážete užiť aj celodenný hudobný festival.

7. Návšteva výstavy

V Banskej Bystrici sa každoročne koná niekoľko výstav, ako je napríklad Medzinárodný festival umenia a kultúry, Medzinárodný filmový festival, Medzinárodný festival fotografie a Medzinárodný festival súčasného umenia. Na týchto výstavách môžete vidieť diela umelcov z celého sveta.

Pri výbere kultúrneho rande je dôležité zohľadniť záujmy oboch partnerov. Pokiaľ si vyberiete aktivitu, ktorá Vás bude oba baviť, máte veľkú šancu, že Vaše rande dopadne na jedničku a že si spoločne dohodnete termín, kedy sa znova uvidíte.


Podobné články

Dostaňte ju bozkom!

Možno už za sebou máte veľa bozkov. Možno ste sa s nikým ešte poriadne nebozkávali. Vždy sa ale môžete naučiť niečo nové! Ako na to, aby na vás ten druhý nikdy nezabudol? Pozrite sa, ako urobiť váš bozk nezabudnuteľným.

Tipy pre ženy: Čo očakávajú muži od prvého rande?

Chystáte sa na prvé rande? Máte už vybrané oblečenie, miesto a rozmyslený make-up pre vašu prvú schôdzku? Pamätajte ale, že vzhľad je len jednou zo súčastí dokonalého rande. Chcete, aby práve táto schôdzka bola nezabudnuteľná? Spísali sme pre vás to najdôležitejšie, čo muž od prvého rande očakáva a čím ho zaručene dostanete!

Ako vyplniť profil na zoznamke

Vytvoriť si profil, ktorý priláka úplne každého, je vlastne veľmi jednoduché. Ale vy nechcete prilákať každého. Vy chcete prilákať len jednu osobu, tú pravú!

Kam ísť v Banskej Bystrici na večeru?

Chcete spojiť Vaše prvé rande s romantickou večerou a posedením pri poháriku vína? Potom sa inšpirujte našimi tipmi na vyhlásené banskobystrické reštaurácie.

Pre ženy: Ako na prvé rande?

Tradičná rola mužov je pozvať ženu na prvé rande. Avšak to, ako bude schôdzka prebiehať a ako dopadne, to už je väčšinou na žene. Neveríte? Páni si ešte ten večer nevybavia, čo ste mali na sebe, ani ako ste mali upravené vlasy. Budú si ale pamätať predovšetkým to, aký pocit z rande mali. A ten najlepší pocit nenavodíte ničím iným, než svojím sebavedomím. Tak ako na to?

Dáte si ešte šancu po prvom nevydarenom rande?

Máte za sebou prvé rande, ale cítite všetko, len nie spokojnosť? Nepopovídali ste si tak dobre, ako po internete? Vzal vás niekam, kde ste sa nudila? Podľa fotografie ste očakával prekrásnu ženu, prišla ale len obyčajná? Rande sa nemusí podariť z mnohých rôznych dôvodov. Dáte si po takomto sklamanie ešte šancu, alebo bude lepšie ak popojdete o dom ďalej?