
Moje peniaze, tvoje peniaze aneb neustálej hádky o financie
Niekto stavia bohatstvo pred lásku, pre iného vyhrávajú vždy city nad peniazmi. Ako to máte vy? Ide vám skôr o to, ako si v rodine rozumiete alebo o to, koľko zarábate? Kto vo vašej rodine drží kasu? Máte spoločné financie alebo každý svoj oddelený účet? Nechali by ste si pre korunu koleno vŕtať alebo máte peňazí toľko, že ich môžete vidlami prehadzovať? Podľa toho, ako sa totiž staviate k peniazom, sa pozná, ako sa správate k svojmu partnerovi!
Ako budete reagovať, keď uvidíte na stole balíček bankoviek?
Poviete si, tie sú moje, pretože zarábam viac, ako môj partner a môžem tým pádom rozhodovať o tom, ako s peniazmi naložiť. Alebo sa rozhodnete, že si ich rozdelíte rovným dielom? Alebo zvolíte tretiu možnosť a prenecháte peniaze s pokojným svedomím svojej polovičke, pretože viete, že s nimi dobre naloží?
Peniaze bývajú častým dôvodom k hádkam
Peniaze sú v každom manželstve veľmi dôležité. Nie nadarmo sa hovorí, že sú peniaze až na prvom mieste. Láska je síce pekná vec, ale lásky sa v dnešnej dobe nenajete. A možno práve preto býva financovania domácnosti trvalým témou na diskusiu. Hoci spolu môžete vychádzať vo všetkých životných oblastiach veľmi dobre, peniaze bývajú častým dôvodom hádok vo všetkých domácnostiach. A nezáleží ani tak na tom, či máte doma milióny alebo nestíhate svoje dlhy splácať. Peniaze vie rozháda kdekoho.
Preferujete skôr spoločné účty alebo oddelené financie?
Ktorý z modelov je pre rodinné spolužitie vhodnejšie? Mať všetko spoločné alebo časť peňazí spoločnú a časť určenú len pre svoje potreby? Obe z týchto možností majú svoje pre a proti. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.
Spoločný účet
Spoločný účet má hlavnú výhodu v tom, že budete platiť nižšie poplatky za vedenie dvoch súkromných účtov. Tým, že budete na účet posielať obe výplaty, bude váš účet vykazovať vyššiu obraty, v lepšom prípade aj úspory a v niektorých bankách za ne získate vyššie zhodnotenie. Za nevýhodu spoločných účtov býva považovaný predovšetkým fakt, že obaja z partnerov majú na účet prístup a teda pred sebou neutajíte žiadnu platbu kartou ani výber v bankomate. Práve táto skutočnosť môže byť príčinou častých rodinných konfliktov. Obzvlášť potom vo chvíli, keď je jeden z vás utrácivý typ a druhý držgroš a neustále rieši, prečo ste tento mesiac nič neušetrili, za čo ste minuli toľko peňazí, prečo ste si to kupovali, keď to vôbec nepotrebujete, atď.
Všeobecne platí dva nasledujúce modely pre spoločné účty. Ak funguje vaša rodina tak, že spoločný účet spravuje partner, ktorý zarába menej (väčšinou to býva manželka), potom sa jedná o prípad ideálneho rodinného spolužitia. Partneri nerieši, kto koľko zarába. Manžel sa väčšinou snaží zabezpečiť rodinu a nemá problém s tým, že prenechá starosti s hospodárením a obstaraním rodinných potrieb svojej polovičke.
Okrem tohto modelu sa však môžeme stretnúť aj s tým, že účet spravuje ten, ktorý prináša do rodinného rozpočtu viac peňazí. V takom prípade už sa môžeme často stretnúť s tým, že "hlava rodiny" dáva svojmu partnerovi jasne najavo svoju nadradenosť. V takejto rodine potom často vidíte to, že ten, ktorý zarába menej je postavený do úlohy chudobnejšieho a závislého na svojom "živiteľmi". A to býva často spojené s pocitom menejcennosti či akési vynútené vďačnosti k tomu druhému.
Ideálne samozrejme je, ak sa partneri dohovorí, kto bude s peniazmi hospodáriť či prenechajú túto funkciu tomu, kto má v hospodárení v krvi, kto má viac času alebo koho to viac baví.
Oddelené účty
Oddelené účty dávajú ľuďom pocit nezávislosti. To, čo si zarobíte, nejde do spoločnej kasy, ale na váš vlastný účet. Môžete si z neho potom vyberať a financovať, kedy a čo chcete. Bez ohľadu na to, či sa to vášmu partnerovi páči alebo nie. Nemáte síce prehľad o tom, kto za čo utráca, platíte dvojité bankové poplatky za vedenie dvoch účtu, ale veľké časti ľudí tento model financovania vyhovuje.
Oddelené účty si väčšinou kupujú partneri, ktorí si príliš neveria, ktorí chcú mať otvorené zadné vrátka, ktorí chcú utajiť to, koľko zarábajú, alebo túžia po akejsi finančnej slobode. Jedným z dôvodov oddelených účtov môže byť aj to, že sú partneri zvyknutí hospodáriť si po svojom a z toho dôvodu po spoločnom účte netúži.
Zásadné je, aby ste sa ako partneri dohovorili na tom, kto z vás bude financovať tie ktoré výdavky na domácnosť. Aj tu by malo platiť pravidlo, že väčšia časť rodinných výdavkov by mal financovať ten, ktorý zarába viac. Až v okamihu, kedy sú vaše platy približne vyrovnané, sa môžete dohodnúť na podobných výdavkoch za domácnosť.
A ako to funguje vo vašom partnerskom vzťahu?
Podobné články
Ak chcete šťastné manželstvo, musíte na ňom neustále pracovať!
Máte pocit, že vaše manželstvo nie je práve ideálne a máte chuť niečo s tým urobiť? Vadí vám dusno vo vašej domácnosti? Chcete žiť pokojný život a užívať si rodinu bez zbytočných hádok? Potom je potrebné, aby ste na svojom vzťahu (manželstve) zapracovali. Čo je potrebné urobiť preto, aby bolo vaše manželstvo spokojné a "zdravé"?
Ničia vám deti z predchádzajúceho manželstva partnerský vzťah?
Máte pocit, že keby vám deti z predchádzajúcich vzťahov neničili váš súčasný vzťah, bol by váš partnerský život bezchybný? Čo s tým robiť? Predstavujú deti z minulých vzťahov vždy problém, alebo s nimi môžete prežívať krásny a harmonický vzťah?
5 viet, ktoré partnera zaručene naštvú
Žiadny vzťah sa nezaobíde bez občasnej búrky. Problém však nastáva v prípade, keď sa spustí kvôli každej maličkosti. A rovnako tak zbytočne skončí. Chcete vedieť, prečo po vás partner občas vyjde ako býk po Červenej handre? Existujú totiž vety, ktoré ho neskutočne vytočia.
Stanovte si hranice vo vzťahu
Nie nadarmo sa hovorí, že sloboda jedného končí tam, kde začína sloboda druhého. Platí to aj vo vzťahoch. Každý máme svoj priestor a svoje hranice, za ktoré nás nikto nesmie tlačiť. Určitý čas môžete robiť ústupky, ale ak vás partner obmedzuje pravidelne, verte, že to váš vzťah zničí. Nebojte sa preto stanoviť vo vzťahu určité hranice, za ktoré váš partner nesmie. Prospejete tým obom. Pozrite sa na tri jednoduché kroky, ako docieliť spokojný vzťah.
Chcete šťastný vzťah? Urobte najprv šťastnú vašu partnerku!
Máte partnerku a túžite po tom, aby vaša láska vydržala čo najdlhšie, respektíve večne? Potom je potrebné, aby ste na svojom vzťahu so svojou partnerkou pracovali. Ak chcete, aby vaša láska len rozkvitala, potom by ste sa mali držať určitých pravidiel. Skúste dodržiavať naše odporúčania a uvidíte, že sa šťastie v láske dostaví aj k vám.
Hrozí vám nevera?
Možno je to prekvapujúce, ale mnoho párov spadlo do nevery prakticky "omylom". Vôbec si totiž nevšimli, že nový tréner, alebo kolegyňa z práce, sú pre nich viac, než si myslia. Prečo tak? Doma už svoju lásku dávno mali a teda si žiadne vysielané signály z inej strany nevšímali. Bohužiaľ, ani z tej vlastnej. Ako teda rozpoznať, že sa pomaly, ale iste odhodlávate k nevere?
Najnovšie články
Novoročné predsavzatia pre váš pohodový vzťah
Máte pocit, že váš vzťah nie je úplne ideálne a je potrebná na ňom trochu zapracovať? Alebo si myslíte, že je na čase začať nový rok nejakým novým partnerským spolužitím? Ak vám až doteraz vaše vzťahy príliš nevychádzali, začnite k nim pristupovať trochu inak. Napríklad práve tým, že si dáte tento rok nejaké novoročné predsavzatia a zmeníte niečo na svojom pohľade na partnerstve, začnú byť vaše vzťahy ideálnymi.
7 znamení, že ste našli svoju pravú lásku
Chodíte s niekým a zaujímalo by vás, či ste pre seba tí praví? Alebo uvažujete o manželstve? Pozrite sa na 7 znamení, podľa ktorých bezpečne poznáte, že ste našli svoju pravú lásku.
5 vecí, na ktoré si dať vo vzťahu pozor
Na začiatku vzťahu sa všetko zdá byť perfektné. To až časom sa ukazuje, že tomu tak možno nie je. Ako to spoznať čo najskôr? Na čo si dať vo vzťahu pozor? Prečítajte si.
Zvládnite vzťah na diaľku jednoducho a rýchlo
Ste zamilovaní, klape vám to… len ste od seba dosť ďaleko. A naviac v dobe lockdownov a ďalších opatrení je stretávanie ešte zložitejšie. Hľadáte spôsob, ako byť zasa šťastný vo vzťahu na diaľku? Článok vám napovie, čo môžete robiť.
Ako stráviť Valentína?
Sviatok svätého Valentína, nazývaný tiež sviatok zamilovaných, je považovaný za deň, keď by sa mala oslavovať vaša láska. Ako ste na tom vy? Pripravujete pre svoju drahú polovičku nejaké valentínske prekvapenie, alebo je vám tento sviatok úplne ľahostajný? Ak slávite, zaiste už premýšľate o tom, čo vymyslieť na Valentína tento rok. Čo iné možno podniknúť, než ísť na večeru do reštaurácie, na nejaký pekný film do kina, alebo darovať svojej láske valentínsky darček?
Tipy na valentínske darčeky
Prvú schôdzku už máte dohodnutú. Pred vami však stojí ďalšia otázka. Aký darček by mohol potešiť osobu, ktorú zatiaľ ešte veľmi nepoznáte? Snažte sa vychádzať z informácií, ktoré ste o dotyčnej osobe z internetovej komunikácie získali. Podľa toho premýšľajte o vhodnom darčeku. Nekupujte žiadne veľké dary, stačí naozaj maličkosť.